Technologia

Jak zrobiona jest celuloza

Jednym z materiałów izolacyjnych, jest wytwarzana z makulatury wełna celulozowa. To surowiec naturalny, pochodzący od drewna, nie zatruwa środowiska, ponieważ nie zawiera azbestu i formaldehydów. Taka izolacja sprawia ze dom jest ciepły zimą oraz chłodny latem.

Jak wszystkie materiały izolacyjne, wełna celulozowa musi spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa. Jednym z testów jest tzw. próba żarzenia. Próbka z linii produkcyjnej zostaje zważona, a następnie umieszcza się z niej tlące źródło ognia, po wykonaniu próby, co trwa około godziny, próbka jest ponownie ważona. Utrata wagi nie może przekraczać 15%.

Produkcja celulozowej izolacji zaczyna się od dostarczenia makulatury. Makulaturę umieszcza się na taśmociągu, reszta procesu jest zautomatyzowana.

Początkowo papier trafia do młyna wstępnego, gdzie zostaje rozdzielony i wymieszany. Elektromagnes, umieszczony w maszynie usuwa z mieszanki wszystkie metalowe elementy i zszywki. Kolejnym krokiem jest umieszczenia papieru w szarparce, który szarie go na kawałki do 5cm. Rozdrobniony papier mieszany jest z kwasem boru, naturalnym środkiem zmniejszającym palność, odstraszający szkodniki i zwalczający pleśnie i grzyby. Następna szarparka rozdziera papier na kawałki około 5mm i miesza z kolejną porcja kwasu bornego.

Od przywiezienia porcji makulatury do chwili kiedy gotowa masa izolacyjna opuszcza linie produkcyjne upływa zaledwie kilka minut.

Wyrób nie opuści fabryki zanim nie przejdzie próby ogniotrwałości. Próbkę podgrzewa się do temperatury 50OC, do jakiej nagrzewa się dach w słoneczny dzień, a następnie podpala. Płomień wędruje po powierzchni, lecz dzięki dodaniu kwasu bornego po chwili gaśnie. Jeżeli ogień pokona tylko krótki dystans, izolacja jest bezpieczna. Gotowy wyrób teksturą również niezależne firmy zewnętrzne, weryfikując wyniki uzyskane w wytwórni.

Automat wdmuchują około 15kg izolacji do worka, sprasowując jednocześnie zawartość w kształt prostopadłościanu. Wełny celulozowej nie dostarcza się w matach lecz w postaci sypkiej mieszanki, która wdmuchuje się pod ciśnieniem, w ten sposób materiał izolacyjny wypełnia wszystkie zakamarki.

Jakość izolacji określa tzw. współczynnik U czyli współczynnik przenikania ciepła, czym niższy współczynnik tyle izolacja jest lepsza. Izolacja z celulozy ma niższy współczynnik U niż sypkie izolacje mineralne i podobne do sypkiego wypełnienia z wełny szklanej.

Izolacja z wełny celulozowej jest gęstsza, wiec lepiej blokuje ruch powietrza o mniej przemieszcza się po ułożeniu, a na dodatek pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Bez dodatkowych opłat za dojazd.

Pracujemy na terenie całego kraju!

ul. Podmiejska 2, 19-300 Ełk, woj. warmińsko-mazurskie